Bilim & Teknik

İlk uçar prototip HÜRKUŞ görücüye çıkıyor

HÜRKUŞ, İstanbul'da başlayacak IDEF Fuarı'nda sergilenecek.

İlk uçar prototip HÜRKUŞ görücüye çıkıyor

Temel eğitim uçağı HÜRKUŞ 7-10 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek IDEF'13 Fuarı'nda ziyaretçiler için sergilenecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilen uçak Haziran ayında test uçuşlarına başlayacak.

Tasarım, üretim ve montaj faaliyetleri tamamlan ilk uçar prototip uçağın, motor çalıştırma olmak, iniş takımı, hidrolik sistem, fırlatma koltuğu, yakıt sistemi gibi çok sayıdaki test denemeleri başarılı geçti.

1367564829_hurkus04.jpg

Ayrıca üretimi tamamlanan ikinci uçar prototip uçağın da tasarım, üretim ve montaj faaliyetleri tamamlandı, test hazırlıkları da tamamlanma aşamasında bulunuyor.

"Tip Sertifikası" alması için 550-600 sorti civarında test uçuşu yapması gereken HÜRKUŞ'un, bu uçuşları EASA standartlarında yapması için üreticisi TUSAŞ pilot ve mühendisleri yurt dışında "Test Pilotluğu ve Uçuş Test Mühendisliği" eğitimleri aldı.

Yorumlar
ali
Mukemmell.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.