Bilim & Teknik

İlk vatandaş robot Sophia'nin artık bedeni var

Suudi Arabistan'dan vatandaşlık alarak tarihte geçen Sophia'nın artık bir bedeni de var. Sophia'nın son halini üretici firma tanıttı.


Hong Kong'lu araştırmacıların geliştirdiği ve önceki aylarda Suudi Arabistan tarafından vatandaşlık verilen insansı robot Sophia'nın artık bir bedeni de var. Üretici firmanın tanıtımını yaptığı toplantıya Sophia, ayakkabıları ve eteğiyle kameraların karşısına çıktı.

Sadece kafası bulunan Sophia'nin artık bir bedene sahip olması, geliştiricileri için önemli bir eşik olarak nitelendiriliyor.

Sophia'nin üreticisi Hanson Robotics, Las Vegas Üniversitesi'ndeki uzmanlar ve bilim insanlarıyla Sophia'yi geliştirmek için birlikte çalışmaya başladıklarını açıklamıştı.

Robotun gözlerindeki kameralar ve göğsündeki 3 boyutlu alıcılar hareket etmesini sağlıyor. Beynindeki işlemci ise ses ve yüz tanımlaması yapıyor. Kontrollerini de bu sayede yapabiliyor.

2016'da tanıtılan Sophia'ye Suudi Arabistan vatandaşlık vermiş ve dünyanın vatandaşlık verilen ilk robotu unvanını kazanmıştı.

Yorumlar
Feyzanur
Hadi hayırlısı! (OLAĞAN DIŞI GERÇEKLER) Hayata geçiriliyor!!!!!
Cevapla
gs
terminatör çağı başlayacak
Cevapla
Aziz
Gelecekteki haber: 3 yıl sonra arızalanınca eşinin robot olduğunu anladı.
Cevapla
Yunus
I'm robot filmine döneceğiz yeminle..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.