Bilim & Teknik

İnsan ömrü 1000 yıl olabilir!

Yenileyici tıp üzerine çalışan ve insan ömrünü uzatmak adına çalışmalar yapan bilim insanı Aubrey De Grey, gelecekte gerçekleşecek biyoteknolojik gelişmelerle insan ömrünün 1000 yıla çıkarılabileceğinin mümkün olduğu görüşünde. Ayrıntılar haberimizde.

İnsan ömrü 1000 yıl olabilir!

İnsan ömrünü uzatmayı amaçlayan bu tartışmalı alanda her geçen gün daha fazla uzman kaçınılmaz son olan ölümü geciktirmenin yollarını arıyor. Aubrey De Grey de onlardan biri.

1000 yıl hayatta kalabileceğiz!

İnsan ömrünü uzatmak adına çalışmalar yapan bilimci Aubrey De Grey, her geçen gün daha da geliştirilen biyoteknolojiler sayesinde bugün hayatta olan bazı insanların dahi 1000 yaşına kadar yaşamasının mümkün olacağı görüşünde. Silikon Vadisi’nde insan ömrünü teknolojik imkanları kullanarak uzatmak için çalışan bilimcilerden sadece biri olan De Grey, The Week’e “Bu iddianın bu kadar garip karşılanması bana çok ilginç geliyor.” diye konuştu.

İnsan ömrü 1000 yıl olabilir! - Resim : 1

Bu tartışmalı alanda çalışmalar gerçekleştirmeye devam eden uzmanlardan biri de Kore’li Joon Yun isimli doktor. The Week, Yun'un bir hayvanın kalbini sağlıklı tutarak o hayvanın ömrünü yüzde 50 oranında artırabilen iki kişiye 500 bin Dolar ödül vereceğini açıkladığını söylüyor. Yun, 20 yaşındaki insanların ölüm oranının binde bir olduğunu belirtiyor ve bu çıkarımdan yola çıkarak, eğer bir insanın 20 yaşındaki fiziksel özellikleri korunabilinir ise yaklaşık 1000 yıl yaşanmasının mümkün olduğunu iddia ediyor.

İnsan ömrü 1000 yıl olabilir! - Resim : 2

Bu inanca sahip tek bilimciler De Grey ve Yun değil elbette. Bulletproof Coffee’nin kurucusu olan Dave Asprey  ise günde 100 adet besin takviyesi alıyor ve gelecekte eklemlerine ve organlarına düzenli olarak kök hücre enjekte etmeyi planlıyor. Asprey bu eylemini devam ettirerek gençliğini koruyabileceğine inanıyor.

Bu yaşam uzatma araştırmalarına şüpheyle bakan geniş bir kitle de mevcut. The Week, De Grey’in iddialarının tamamen gerçek dışı olduğunu düşünen bir çok bilimcinin görüşlerine de yer ayırıyor.

İnsan ömrü 1000 yıl olabilir! - Resim : 3

Bu alanda birçok etik tartışması mevcut. Teknolojik gelişmeler sayesinde, çok pahalı tedavilere erişebilen bazı varlıklı kişilerin yüzlerce yıl yaşarken bu tedavilere parası yetmeyenlerin ölmesinin kabul edilemez olduğunu ve bunun önemli bir etik sorun oluşturacağı aşikar.

Elbette şu an için Grey’in öngörüleri düşünceden öteye gidebilmiş değil.  Günümüzde bu zamana kadar en uzun süre yaşayan insan ile ilgili net bir bilgi olmamak ile birlikte 128, 160, 179, 197 ve 256 yıl yaşadığı rivayet edilen kişiler mevcut.

Yorumlar
yakup
hepsi bunların varsayım teoriler olsa bile biz göremeyeceğiz bu demektir dna ile oynacaklar ve yaşlanmayı geçiktirecekler demek hatta insan anatomisi yapısında bozulmalar meydana gelecektir ömür uzarsa kalabalık nüfüs kalabalık çevre ve kirlikler meydana gelir hatta ormanlık alanlar yok olur ve her yer beton ve bina olur
Cevapla
Anlaşmalı Yasak
insanları tanıdıktan sonra kim yaşamak ister ki
Cevapla
Yorumcu
Bu sistemi 1000 yıl çekemem...
Cevapla
Doktor1
Bunlara karşıyım. İnsan ömrü uzatırsa nüfus çok kalabalık olacak. Kalabalık sürü balık sesi gibi oluruz. Hem de çocuk yapma sayısı fazla olur ve nüfus acayip hızla artar. Böylece kötümser insanlar artar, doğayı kirletir, hayvanları öldürür, denize çöp artar. Kalabalık diye yer dolduracak evler, binalar genişletmek amacıyla ağaçları kesmek zorunda kalacaklar. Havayı kirletir.Doğa ekosistemi bozulur. Su, yemek hayat pahalığı yapar, kalabalık yüzünden maaşlar düşük ve zamsız kalır...Uyanık olun...
Cevapla
Ahmet
Emeklilik yaşını 995’e çıkarırlar.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.