Bilim & Teknik

İnsanoğlunu Mars kurtarmayacak

Boğaziçi Lectures'in son konuğu NASA çalışmalarıyla bilinen Dr. Jonathan Trent oldu. Trent, "İnsanoğlunu Mars değil yeşil ekonomi kurtaracak" dedi.


Boğaziçi Lectures'in 2017’deki son konuğu NASA çalışmalarıyla bilinen Dr. Jonathan Trent oldu. Dr. Trent, doğal kaynak tüketimi nedeniyle 2060 yılında Dünya’nın önemli sorunlarla karşılaşacağının altını çizdi. İnsanoğlunu Mars gibi farklı gezegenlerde hayat kurma düşüncesi değil, yeşil ekonominin kurtarabileceğini söyledi. Ayrıca geri dönüştürülebilir kaynakları kullanarak tasarladığı OMEGA Projesi hakkında açıklamalar yaptı.

NASA'da sürdürülebilir enerji çalışmalarıyla tanınan Dr. Jonathan Trent, Bozağiçi Üniversitesi'nde "Dünya, Mars ve OMEGA" başlıklı bir konuşma yaptı. Dr. Trent, NASA’da bir kürsü kurup aynı zamanda da hem UC Santa Cruz'da, hem de Tokyo Üniversitesi Tarım ve Teknoloji Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimleri Bölümü'nde Biyomoleküler Mühendislik Bölümü'nde Yardımcı Profesör olarak görev yapıyor.

Yaptığı konuşmasında, nüfusun hızla artmasıyşla su-gıda-enerji döngüsünün bozulduğunun altını çizdi. Dünya'nın en verimli arazileri olarak gösterilen Tibet Platosu'nun 200 sene içinde yok olabileceğini aktaran Dr. Trent, 200.000 yıllık insanoğlu yaşamının 70-80 yıllık bilgisayar çağından daha yavaş ilerlediğine dikkat çekti.

Dr. Trent'e göre, Marsa'ta yaşam bulguları için yapılan araştırma paralarıyla Dünya'da var olan pek çok soruna çözüm bulunabilir. Kendi geliştirdiği OMEGA Projesi hakkında da bilgiler veren Dr. Jonathan Trent, Mars'ta yaşamın çok düşük ihtimal olduğunu sözlerine ekledi.

OMEGA Projesi nedir?

Dr. Jonathan Trent’in yürütücüsü olduğu proje sayesinde yosunlardan bioyakıt ve gıda ürünü üretimi, karbondioksit yakalama ve atık su arıtımı yapılabilir. OMEGA Projesi (detaylar) kıyı şehirlerinde denizlere aktarılan atık suların tekrar kullanımını sağlamayı amaçlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.