Bilim & Teknik

Intel Bal arılarının kitlesel ölüm nedenlerini arıyor!

Intel arı kolonilerinin toplu ölüm nedenini belirlemek için RFID etiketli çipleri bal arılarına sırt çantası gibi yerleştirdi.

Intel Bal arılarının kitlesel ölüm nedenlerini arıyor!

Bu yılın başlarında yaşanan bal arılarının toplu ölümleri bilim insanlarını korkutuyor. Bu sebeple Avustralya'nın Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü (CSIRO)ve Intel arı kolonilerinin toplu ölüm sebebini tespit etmek için, Intel ile çalışmaya başladı.

Avustralyalı araştırma organizasyonu CSIRO araştırmacıları dünyada bal arıların toplu ölümlerin nedenlerinin bulunması amacıyla yaklaşık 5000 sağlıklı arıya Intel'in geliştirdiği özel donanımlı RFID etiketlerini takacak. Intel'in 2,5x2,5x04 mm inceliğe ve 5.4mg ağırlığa sahip çipi, titreşimlerden enerji üreten bir batarya ile donatılmış ve Intel Edison dayalı bir sistem kullanıyor. Her sistem için ayrı monitör oluşturulacak olan çalışmada RFID etiketli çiplerde Intel Atom işlemci, 1GB RAM, 5 GB dahili bellek, çift bantlı Wi-Fi ve Bluetooth bulunuyor.

1440660105_img20150827101204.jpg

CSIRO'dan Profesör Paulo de Souza, bir uçağın kara kutusu(uçuş kaydedici)'nun arılara yerleştirilen sırt çantası ile karşılaştırarak "kara kutu uçak uçuşlarında  uçuş anını be an kaydederken bizim arılara yerleştirdiğimiz sistem arıları izlememizi  ve analiz yapmakta yardımcı olabilir" diyor. Sistem arıların hareketleri ve dölleme yeteneklerini, beslenme, hastalık, böcek ilaçları, hava kirliliği, su kirliliği ve aşırı stres içeren faktörlerininden ne kadar etkilenip etkilenmediğini izleyecek.

1440660141_640beeees-480x320.jpg

Dünyada arı kolonileri endişe verici bir oranda ölüyor. Onlar bizim gıda kaynaklarımızın yetişmesinde yüzde 33 sorumlu bulunuyor. Arılar ülkemizde de büyük oranda sebze ve meyvelerin döllenmesinde en büyük yardımcı olarak biliniyor. Arı kolonilerinin ölümlerinin artması gida fiyatlarınında artması anlamına geliyor. Bu sebeple Intel ile CSIRO'nun başlattığı bu çalışmaya Brezilya, Meksika, Yeni Zelanda ve İngiltere'den araştırmacılarında katıldığı belirtiliyor. Bilim adamları önümüzdeki yıl içinda kendi bulgularını yayımlamayı planladıklarını çünkü küresel arı ölümlerinin Dünya'daki herkesi etkilediğini dile getiriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.