Bilim & Teknik

Işık saçan bitki icat edildi!

ABD'li bilim insanları, parlayan ve ışık saçan bir bitki oluşturmayı başardı.

İşte ışık saçan bitki!

ABD Massachusetts eyaletinde bulunan Massachusetts Teknoloji Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, bir bitkinin yapraklarına nano parçacık yerleştirerek ışık saçmasını sağladılar. Bilim insanları yeni keşiflerinin geleneksel ışık kaynaklarının yerini alabileceğini umuyor.

Araştırma sonuçlarına göre bilim insanları, bitkinin ışık saçmasını sağlamak için ateş böceklerinin parlamasını sağlayan partikülü kullandılar. Bu partiküllerden yarattıkları parçacıkları bitkinin yaprağına yerleştiren ve bitkiyi yüksek basınca maruz bırakan araştırmacılar bu şekilde bitkinin dört saat ışık saçmasını sağladılar.

Keşfin hala erken aşamalarında olduklarını belirten araştırma başkanı Profesör Michael Strano, Bu keşfin amacı prize takılmasına ihtiyaç duyulmayan bir masa lambası yaratmak. Böylece ışık bitkinin kendi enerji metabolizmasından oluşacak. Hedefimiz bitki hala fide halindeyken, oluşturduğumuz nano parçacıkları bir kez enjekte etmek ve bitkinin ömrü boyunca ışık saçmasını sağlamak. dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.