İsrail’e Demir Kubbe şoku! Adeta delik deşik oldu!

En iyi alan savunma sistemlerinden biri olarak bilinen Demir Kubbe nasıl delik deşik oldu? İşte İsrail’in savunma sistemi hakkında bilinmeyen gerçekler.

Eğer yazıyı okumak istemiyorsanız direkt olarak yukarıdaki videoyu da izleyebilirsiniz. Şimdi gelelim İsrail’in Demir Kubbesi ile ilgili gerçeklere.

İsrail’in alan savunma sistemi Demir Kubbe’nin geliştirme süreci 2005 yılına kadar dayanıyor. Sistem 2011 yılında hizmete girdi ve başarısıyla tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. ABD bu süreçte İsrail’e Demir Kubbe’nin geliştirilmesi için 1.7 milyar dolarlık destek sundu. 2021 yılında bu bütçeye 1 milyar dolar daha eklendi. Nitekim Hamas’ın saldırısı sonrası bir destek paketi daha açıklandı.

Aynı ABD, Ukrayna’ya yardım paketini meclisten geçirememiş, güvenoyu için Ukrayna’ya yardımın paketten çıkarılması talep edilmişti. Tam ülke kapanmak üzereyken (ülke kapanmasında maaş ödemeleri vs. belli bir süre donduruluyor) Ukrayna’ya yardım maddesi paketten çıkarılmış ve ülke kapanmanın kıyısından dönmüştü. Aynı meclis İsrail saldırılarında sadece 1 saat içerisinde Ukrayna’ya gönderilmesi planlanan yardımdan kat ve kat daha fazlasını onayladı ve yardımlar yola çıktı. Yani ABD’nin bu bağlamda İsrail’e tam destek sunduğunu söyleyebiliriz.

İsrail’e Demir Kubbe şoku! Adeta delik deşik oldu!

Şimdi gelelim Demir Kubbe’nin nasıl tarumar olduğuna. Kubbe’nin belli bir doyum noktası var. Hamas 5000 roket ile bu doyum noktasını aşarak savunma sisteminin isabet oranlarını yüzde 70’e kadar indirdi. Normal şartlarda bu oran yüzde 90’nın üzerinde. 5000 roketten yaklaşık olarak 1500 kadarı İsrail topraklarına düştü ve yüzlerce kişi yaşamını yitirdi.

Kısaca özetlememiz gerekirse bu sistem birkaç roket atıldığında oldukça verimli bir şekilde çalışmakta. Fakat toplu bir saldırıda çok fazla şansı kalmıyor. Bu arada Demir Kubbe’nin bir eşi benzeri daha yok. Bunu da anımsatmamız gerekiyor. Daha fazla bilgiyi yukarıdaki videoda bulabilirsiniz.