Sanatçının yorumunda, bir grup H. naledi aralarından birinin cesedini Rising Star mağarasına atıyor. Araştırmaların lideri Lee Berger, “Bu tür gelişkin bir davranış tarzının varlığı diğer ilkel homininlerde bilinmiyor olsa da kemiklerin neden orada olduğunu açıklayan başka bir seçenek yok gibi duruyor,” diyor.

Johannesburg yakınlarındaki Rising Star mağarasının girişinden içeri gün ışığı süzülüyor. Buradaki ücra bir odada bugüne kadar yüzlerce fosil kemik ortaya çıkarıldı. Antropolog Marina Elliott “Henüz işin başındayız,” diyor.

Elliott, paleontolog Ashley Kruger ile birlikte bir ek odayı inceliyor. Elliott, araştırmaya katılan bilim insanları arasında Dinaledi odasına erişebilecek beceriye ve fiziki yapıya sahip altı kişiden biriydi. Lee Berger gelişmeleri yüzeyden ekranda izliyor.

H. naledi’ye ait gerçek boyuttaki bu birleştirilmiş erkek kafatasının beyin boşluğunun hacmi ancak 560 santimetreküp. Yani arka planda görülen insan kafatasının yarısından daha küçük. Kadınlarda ise bu bölge bundan da küçük.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.