Bilim & Teknik

İstanbul’un deprem riski en az ve en yüksek olan ilçeleri

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından beklenen İstanbul depremi bir kez daha gündeme geldi.

İstanbul’un deprem riski en az ve en yüksek olan ilçeleri

6 Şubat sabahına ülke olarak aldığımız çok kötü bir haberle uyandık. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde sabaha karşı 04.17 sularında 7,7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş ve bu deprem 10 ilimizi etkilemişti. Türkiye henüz bu haberi sindirememişti ki ikinci kötü haber geldi. Saatler 13.17’yi gösterdiğinde 7,6 büyüklüğünde bir deprem daha olmuş ve yıkım daha da artmıştı. İkinci depremin merkez üssü ise bu kez Elbistan olarak açıklandı.

İstanbul’un deprem riski en az ve en yüksek olan ilçeleri

Merkez üssü Kahramanmaraş olmak üzere Hatay, Gaziantep, Malatya, Adana, Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa gibi illerimizi çok ciddi şekilde etkileyen depremler, yıkımı en üst perdeden bizlere yaşattı. Söz konusu depremlerin ardından ise 23 senedir beklenen İstanbul depremi bir kez daha akıllara geldi. Deprem ne zaman olacak soruları uzmanlara sorulurken, Prof. Dr. Naci Görür İstanbul’un uzatmaları oynadığını ifade etti. Peki ama İstanbul’un deprem riski en az olan semtleri hangileri?

İstanbul’un deprem riski en az olan semtlerinin başında Gaziosmanpaşa geliyor. Ayrıca Kağıthane, Sultangazi, Çekmeköy, Esenler, Şişli, Sultanbeyli, Beyoğlu, Arnavutköy, Maslak, Başakşehir ve Sarıyer’in sahilden uzak bölümleri depreme en dayanıklı yerler olarak öne çıkıyor.

Peki ama İstanbul’un deprem riski en yüksek olan ilçeleri nereler? Özellikle Silivri, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Zeytinburnu, Esenkent, Beylikdüzü, Avcılar, Ataköy, Florya, Fenerbahçe, Ambarlı ve Haramidere gibi yerler risk seviyesi yüksek olarak gösteriliyor.

Yorumlar
nur
ISTANBULDA RİSKİN EN FAZLA OLDUĞU YERLERDE BAKIRKÖY UNUTULMUŞ en sağlam sayılan yerlerden biri 99 depreminde ümraniyeydi kayalıktı şimdi ikinci dereceye düştü milleti kaçırtmakmı istiyorlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.