İşte geleceğin en muhteşem buluşları! - Page 1

Deri tabakası geliştirildi: Hayvanlar üzerinde kozmetik ve ilaç testleri yapmak çok yakında tarih olacak. Çünkü laboratuarda canlılar için oluşabilecek tehlikeleri önlemek amacıyla yapay insan cildi geliştiriliyor. King’s College London ve San Francisco Veterans Affairs Medical Center’da görevli uluslararası ekip, epiderma (derinin dış tabakası) geliştirdi. Teknik aynı zamanda cilt bozuklukları için yeni tedaviler geliştirmeye yardım edecek.

İşte geleceğin en muhteşem buluşları! - Page 2

Hiç bir eşyanız su geçirmeyecek: Satın aldığınız bir sonraki su geçirmeyen mont veya ayakkabı gibi giysilerin grafenden yapılmış olabilir. Zürih’te İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü’nde görevli ekip, insan kılından 100 bin kat daha ince olan süper bir malzeme kullanarak geçirgen zar üretti. Araştırmacılar, bu malzemenin Gore-Tex’ten bin kat daha geçirgen olduğunu ve ultra hafif, su geçirmez giysilerin üretiminde kullanılabileceğini söylüyorlar.

İşte geleceğin en muhteşem buluşları! - Page 3

Düz anten: Noktalı anten yakında geçmişin bir parçası olabilir. İzole edilmiş sac üzerindeki küçük U şeklindeki metalik yapıyı ayarladılar ve Nankin’deki Güneydoğu Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ışığa odaklanan optik lensler gibi elektromanyetik dalgalara odaklanabilen benzersiz bir malzeme ürettiler. Bu çalışma herhangi bir büyüklükte ve şekildeki yüzeyleri kapsayabilen yeni anten türlerinin gelişimine liderlik edebilir.

İşte geleceğin en muhteşem buluşları! - Page 4

Et için antibakteriyal film: Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde görevli bilim adamları et ve kümes hayvanlarının bozulmasını önleyen bir film geliştirdiler. Bu film tatsız, yenilebilir, şeffaf polimerden oluşan pullulan isimli bir kaplama malzemesinden yapılıyor ve nanopartiküller biberiye ile kekik yağıyla korunuyor. Testlerde bu film, eti bakterilerden 3 hafta boyunca uzak tutuyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.