Bilim & Teknik

İşte karşınızda yerli güneş paneli!

Tamamen yerli imkanlarla güneş pili ve paneli üretildi.


Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, yaptığı açıklamada, NÜRDAM'ın başarılı projeler yürüttüğünü, hem yerli hem de uluslararası kaynaklardan destekler aldığını, destekleri de projeleri sayesinde kazandığını belirtti.

İlk Milli Nükleer Radyasyon Dedektörü'nü üreten NÜRDAM'da yüksek verimli, yerli güneş pili ve panelinin de üretildiğini belirten Alişarlı, Türkiye güneşin en çok düştüğü yerlerden, önemli bir bölge. Aynı zamanda da turizm bölgesi. Çoğu İskandinav ülkelerinden insanlar güneş almak için Türkiye'ye koşuyorlar. Bu, üretilen yerli güneş pili ve panelini burada kullanma şansımızın yüksek olduğunu da gösteriyor. Bu sadece bölgeye ait bir hizmet değil, ulusal ve uluslararası da bir boyutunun da olacağını gösteriyor. dedi. 

NÜRDAM Müdürü Prof. Dr. Ercan Yılmaz da güneş pili ve panelinin başarıyla üretildiğini vurgulayarak, NÜRDAM'da askeri ve sivil amaçlı tasarım ve imalat çalışmalarının yanı sıra güneş enerjisinden elektrik üretmek için güneş pili çalışmaları da yürütülmekte. dedi.

Yorumlar
Nalan
Senelerdir var zaten?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.