Kayıp uzay aracı bulundu!
12 yıl önce Kızıl Gezegen'de ortadan kaybolan İngilizlere ait Mars aracı Beagle 2'nin sırrı çözüldü.

NASA yetkilileri Mars Reconnaissance Orbiter’ın (MRO’nun) Mars yüzeyinde Beagle 2 ile “aynı boyut ve şekilde” bir cismin fotoğrafını çektiğini belirtti. MRO tarafından keşfedilen cismin tek parça halinde olduğu ve Beagle 2’nun iniş yapması planlanan bölgenin oldukça yakınında yer aldığı açıklandı.

Mars'ta tabut bulunduğu iddia edildi
NASA’da çalışan bilim insanları Curiosity yoluyla Mars yüzeyini araştırmaya devam ederken, bazıları da uzay aracının gönderdiği fotoğraflarda hayata dair işaretler aramayı sürdürüyor. Bugüne dek antik bir göl yatağından top şeklindeki kayalara dek pek çok ilginç bulguyla karşılaşan Curiosity’nin bu kez yolladığı fotoğrafta, daha öncekilerden çok farklı bir obje görülüyor.

Curiosity’nin çektiği aşağıdaki fotoğrafta ilk bakışta hiçbir şey göze çarpmıyor. Ancak fotoğrafın renklerini değiştirip biraz da yaklaştırınca, bugüne dek Mars’ta hiç görülmemiş bir obje dikkati çekiyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.