Bilim & Teknik

İşte Plüton'un en net görüntüsü!

Plüton'dan ilk görüntüler geldi.

İşte Plüton'un en net görüntüsü!

2006 yılında Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), uzay aracı "New Horizons"ı en küçük gezegen olarak bilinen Plüton’u keşfetmek için yolculuğa çıkarmıştı. Uzay aracı uzun süren yolculuğunu en sonunda tamamladı ve Plüton’dan görüntüler almaya başladı. Cüce gezegenden ilk görüntüler geldi. Bu görüntülere göre Plüton'da jeolojik hareketlilik bulunuyor.

Maryland'daki Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarında düzenlenen basın toplantısında, New Horizons Projesi'nin sorumlusu Alan Stern bir açıklama yaptı ve Plüton'dan gelen ilk yakın çekim ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafın gezegende jeolojik aktivitelere sahip olduğunun bir kanıtı dedi.

New Horizons ekibi araştırmacılarının açıklamasına göre, gelen görüntülerde Plüton’da bulunan buzlarla kaplı dağlar 3 bin 400 metrelik yüksekliğe sahip. Araştırmacılara göre dağların yaşı 100 milyon yıldan daha genç ve Plüton gezegeni jeolojik olarak aktif görünüyor.

Aşağıda ve sonraki sayfalarda Plüton’dan gelen en yakın görseli inceleyebilirsiniz.

1437001136_pluto.jpg

1437001192_20150714pluto-nh-ehealth1-1.png


1437001257_pluto-with-square-close-up-highlighted-.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.