İşte Türkiye'nin ilk bilim ve teknoloji merkezi - Page 1

Bilimin evrensel olduğunu ve milletler arasında ayrımcılık yapmadığını ifade eden Işık, bu anlayışla bilim merkezlerini birer birer faaliyete geçireceklerini bildirdi. Bu merkezlerde çocukların eğlenerek öğreneceğini anlatan Işık, şunları kaydetti: "Deney yapacaksınız, deneme-yanılma yöntemini göreceksiniz. Bileceksiniz ki dünyanın pek çok önemli buluşu, ısrarlı deneme-yanılmalar sonucu ortaya çıkmış. Artık çok şükür eğitim kitaplarımız, ezbere dayalı olmaktan kurtuluyor. Artık çocuklara 'çok zor matematik problemlerini ezberleteceğiz' diye milleti matematikten soğutma dönemi bitti. Artık yavrularımıza kurbağaların sindirim sistemini öğretmiyoruz. Artık öğrendikleri bilgiyle hayata dokunmalarını sağlayacak bir müfredatı uygulamaya koyduk. Bunun temeli; içinde yaşayarak, deneyerek öğrenmektir."

İşte Türkiye'nin ilk bilim ve teknoloji merkezi - Page 2

Daha sonra 200'den fazla deney düzeneği, uzay ve havacılıkla ilgili özel bir bölüm, planetaryum ile 3 boyutlu video duvarı bulunan merkezin açılış kurdelesi, Işık ve Altunbaşak ile Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından kesildi. Katılımcılar, tören sonrası merkezin bölümlerini inceleyerek "Bilimin Sultanları Sergisi"ni gezdi.

İşte Türkiye'nin ilk bilim ve teknoloji merkezi - Page 3

Törene, AK Parti Bursa milletvekilleri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Kültür A.Ş Genel Müdürü Rıfat Bakan ile vatandaşlar katıldı.

İşte Türkiye'nin ilk bilim ve teknoloji merkezi - Page 4

Bakan ve beraberindeki ziyaretçiler merkezi gezerek bilgi aldılar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.