Casus yusufçuk: CIA tarafından 1970'li yıllarda tasarlanmış bu yusufçuğun kafasının içinde, toplu iğne başı büyüklüğünde bir mikrofon bulunuyor. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen bu alet, yaklaşık bir dakika kadar havada durabiliyor ve bu sürede 200 metre uçabiliyor.

Bir sigara paketinin içine sığabilen kamera: Bir Parliament kutusunun içine sığabilen bu Tessina marka kamera, 60'lı yıllarda gerçekleşen CIA görevleri için çok önemli bir teknolojiydi. CIA'in Tessina marka kameraları tercih etmesinin sebebi ise, zamanın en küçük ve en sessiz kameralarını bu şirketin üretiyor oluşuydu. Şimdi hepimizin elinde bu kadar küçük kameralar bulunduğu için bir anlam ifade etmiyor elbette...Mesaj taşıyan güvercin: 2. Cihan Harbi sırasında ajanlar, zamanın teknolojisine göre oldukça hafif olan bu kameraları güvercinlere bağlayarak hedefe uçmalarını sağlıyor ve düşman kuvvetlerinin yüzlerce fotoğrafını çekiyorlardı. Bu iş için güvercinleri kullanmalarının sebebi hem fark edilmemek, hem de güvercinler, uçaklara göre çok daha aşağıdan uçabildiği için daha kaliteli fotoğraflar elde etmekti. Ancak savaş sırasında çekilmiş bu fotoğraflar hala oldukça gizli tutulmakta...

Mesaj taşıyan güvercin: 2. Cihan Harbi sırasında ajanlar, zamanın teknolojisine göre oldukça hafif olan bu kameraları güvercinlere bağlayarak hedefe uçmalarını sağlıyor ve düşman kuvvetlerinin yüzlerce fotoğrafını çekiyorlardı. Bu iş için güvercinleri kullanmalarının sebebi hem fark edilmemek, hem de güvercinler, uçaklara göre çok daha aşağıdan uçabildiği için daha kaliteli fotoğraflar elde etmekti. Ancak savaş sırasında çekilmiş bu fotoğraflar hala oldukça gizli tutulmakta...

Gizli kodları gösteren pudralık: Bir pudralık şeklinde tasarlanmış bu teknoloji, ayna belirli bir açıyla tutulduğu zaman ajanlara bir takım gizli kodları göstermek için kullanılıyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.