Bilim & Teknik

İtalyan robot köpek 3 tonluk uçağı böyle çekti! (video)

İtalya'da üretilen bir robot köpek, 3 tonluk uçağı tam 10 metre boyunca tek başına çekti.

İtalyan robot köpek 3 tonluk uçağı böyle çekti! (video)

Boston Dynamics tarafından üretilen robotlar sıklıkla gündem oluyor. Ancak bu sefer onlara İtalya’dan bir rakip çıktı. 

İtalyan robot köpek 3 tonluk uçağı çekti! (video)

2007 yılından beri Istituto Italiano di  Tecnologia (IIT) merkezinde görev alan bilim insanları tarafından geliştirilen HyQReal, yaptığı şov ile gündemde. Doğal afetlerde kullanılmak üzere geliştirilen robot köpek 3 ton ağırlığındaki uçağı tek başına çekerek zorlu görevlere hazır olduğunu kanıtladı.  
  
Şirketten yapılan açıklamada robotun insanları taşıyabileceği ve olası bir afet anında çevrede bulunan engellerin temizlenmesi için üretildiğini ifade etti. Robot köpeğin 3 tonluk uçağı çektiği anlar şirketin YouTube hesabından paylaşıldı.

Gelecekte artık insan gücüne bile gerek kalmayacak gibi duruyor. Özellikle arama kurtarma operasyonlarında robotların insanoğluna fazlasıyla yararı dokunacak diyebiliriz. Halihazırda dronelar yaralı vatandaş tespiti için kullanılmakta. 

Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın. Yayınlanan videoya yukarıdaki oynatıcıdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Cabbar
Bizim yiğitler de boeng yolcu uçağını tek başına çekiyor. Arada çok fark var.
Cevapla
ni
yalan agırlık denge ve ayakların yer tutuşunda bence tutarsızlık var o kadar ince ayaklar o ağırlık için küçük robotun ağırlığınıda hesaplarsak bence yalan değerler tutmaz
Cevapla
Morad
Sende o hesabı yapacak kafa mı var.
Nedim-3434
Akın robot da yapar aynı işi ama 100 yıl sonra ne olmuş yani
Cevapla
🇹🇷 G@kko 🇹🇷
Ne kadarda güçlü olsa gerçek sadık hayvanların yerini dutmaz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.