James Webb teleskopu şimdiye kadarki en uzak aktif süper kütleli kara deliği yakaladı

James Webb uzay teleskobu, bilim insanlarına, teorik olarak var olmaması gereken eski galaksiler gibi, başka türlü bulamayacakları gök cisimlerini keşfetme yeteneği verdi.

James Webb teleskopu şimdiye kadarki en uzak aktif süper kütleli kara deliği yakaladı

Şimdi, Kozmik Evrim Erken Yayın Bilimi (CEERS) Araştırması'nın bir parçası olarak, araştırmacılar bugüne kadar gördüğümüz en uzak aktif süper kütleli kara deliği keşfettiler.

 James Webb'in çektiği yakın ve orta kızılötesi görüntüler sayesinde araştırmacılar, galakside CEERS 1019 adını verdikleri süper kütleli bir kara delik bulabildiler. Kara deliğin yaşı 570 milyon olarak belirlendi. Ek olarak, teleskop tarafından sağlanan veriler, kara deliğin çok fazla gaz tükettiği ve yeni yıldızları çalkaladığı sonucuna varmalarını sağladı. New York'taki Rochester Teknoloji Enstitüsü'nden CEERS ekibi üyesi Jeyhan Kartaltepe, "Bir galaksi birleşmesi, bu galaksinin kara deliğindeki aktiviteyi beslemekten kısmen sorumlu olabilir ve bu aynı zamanda yıldız oluşumunun artmasına da yol açabilir" dedi.

James Webb teleskopu şimdiye kadarki en uzak aktif süper kütleli kara deliği yakaladı - Resim : 1

James Webb teleskopu şimdiye kadarki en uzak aktif süper kütleli kara deliği yakaladı

9 milyon güneş kütlesinde, bu kara delik daha önce keşfedilen diğer aktif süper kütleli kara deliklerden çok daha küçük. Bu gök cisimleri tipik olarak güneşin kütlesinin 1 milyar katından fazlasını içerir ve bu da onları çok daha parlak hale getirerek tespit edilmelerini kolaylaştırır. CEERS 1019 kara deliği, güneş kütlesinin yaklaşık 4,6 milyon katı olan galaksimizin merkezindeki karadeliğe daha çok benziyor. NASA, bilim adamlarının daha küçük kara deliklerin evrende daha önce var olması gerektiğini uzun zamandır bildiklerini, ancak James Webb faaliyete geçene kadar varlıklarını doğrulayamadıklarını söyledi.

Bilim adamları, bu kara deliğin evren başladıktan bu kadar kısa bir süre sonra nasıl oluştuğunu açıklamakta hala zorlanıyor. Ancak gelecekte, Webb'in verileri onlara erken karadeliklerin nasıl oluştuğunu anlamaları için ihtiyaç duydukları bilgileri verebilir.