James Webb Uzay Teleskobu, şu ana kadarki en iyi Neptün görsellerini yakaladı!

Uzay insanların en çok merak ettiği konular arasında her zaman ilk sıralarda yer alıyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalar arasında şimdi Neptün görselleri var.

James Webb Uzay Teleskobu, şu ana kadarki en iyi Neptün görsellerini yakaladı!

James Webb Uzay Teleskobu'nun Güneş Sistemi turu eşi benzeri görülmemiş görsellere ulaşmamızı sağladı. Galaksideki en uzak gezegenin net görselleri ilk kez paylaşıldı. Araştırmacılar, Neptün'ün ilk görüntüsünü paylaştı ve 30 yılı aşkın bir süredir söz konusu gezegenin halkalarının en iyi görüntüsü elde edildi. Görüntü sadece net olmakla kalmıyor, aynı zamanda yakın kızılötesi spektrumdaki toz bazlı halkalara ilk kez bakışı da sunuyor. 

James Webb Uzay Teleskobu, şu ana kadarki en iyi Neptün görsellerini yakaladı!

James Webb Uzay Teleskobu, şu ana kadarki en iyi Neptün görsellerini yakaladı! - Resim : 1

Görüntü ayrıca Neptün'ün Galatea, Naiad, Thalassa, Despina, Proteus ve Larissa dahil olmak üzere onaylanmış 14 uydusundan yedisini de gözler önüne serdi. Triton'un dikkat çekici görünümü, hem James Webb teleskobunun belirgin kırınım sivri uçlarının hem de tipik olarak güneş ışığının yüzde 70'ini yansıtan yoğunlaştırılmış bir nitrojen yüzeyinin ürünü. Neptün, bilim insanları için özellikle önemli bir hedef. Güneş'ten yaklaşık 2,8 milyar mil uzakta, çok düşük sıcaklıkta ve oldukça uzak. 

Bu, James Webb teleskopunu kullanan çalışmaların sadece başlangıcı ve araştırmacılar, gelecek yıl içinde hem Neptün hem de Triton hakkında daha fazla gözlem toplamayı umuyorlar. Mars ve Jüpiter'e yapılan son bakışlarda olduğu gibi, gökbilimciler bu aşamada yalnızca ön veriler topluyorlar. Neptün ve genel olarak uzay hakkındaki anlayışımızı geliştirebilecek daha fazla bilgi elde etmek için bir süre daha araştırmaların sonucunu beklememiz gerekebilir.