Bilim & Teknik

Japon kargo gemisi uzay istasyonu yolunda!

İnsansız Rus kargo gemisinin yörüngeye ulaşamamasından sekiz gün sonra bir Japon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonuna gidiyor.


Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı'nın HTV-6 isimli görevi, güney Japonya'daki Tanegashima Uzay Merkezi'nden bir H-IIB roketini Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatmak. 4.5 ton malzemeyle birlikte Salı günü istasyona ulaşması planlanıyor. 

NASA'ya göre dünkü kalkış sorunsuz geçti çünkü 12 tonluk uzay aracı, muhteşem bir gece fırlatışından sonra yörüngeye doğru hızla ilerlemeye başladı. Kounotori veya White Stork olarak da bilinen kargo gemisi, şu anda ISS ile yörüngeleri eşleştirmek için bir dizi yörünge manevrası yapıyor.

13 Aralıkta, insansız HTV-6, bir dizi güvenlik kontrolü yapacak. Ardından, Harmony modülünde yer alan bir rıhtıma yönlendirilecek ve burada boşaltılacak ve çöp yığılıp atılmadan yaklaşık beş hafta bekleyecek ve sonrasında Dünya'nın atmosferinde yanması için geri gönderilecek.

HTV-6, su, yedek parça ve bir takım deney donanımı taşıyor. Buna ek olarak, istasyonda güneş ışınlarından gelen enerjiyi depolamak için kullanılan eski nikel-hidrojen pillerinin yerini alacak altı yeni lityum iyon pil de götürüyor. 

HTV-6 misyonu, 1 Aralık'ta  Progress 65 kargo gemisinin başarısızlığının ardından ekstra önem taşıyor. NASA, ISS'nin birkaç ay sürecek yeterli malzemeye sahip olduğunu ve mürettebatın acil bir tehlike durumunda olmadığını söyledi.

Aşağıdaki NASA TV videosunda HTV-6'nın kalkış anını görebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.