Japonlar'ın 'Modern Atlantis' projesi! - Page 1

Çapı 500 metre olarak planlanan kürenin içinde otel, rezidans ve ticari yapılar bulunacak. Kötü havalarda sürüklenmesini önlemek için özel sistemler kullanılacak. Kürenin altında 15 kilometrelik dev bir yay bulunacak ve kürenin deniz tabanına tutunmasını sağlayacak.

Japonlar'ın 'Modern Atlantis' projesi! - Page 2

Deniz tabanında kürenin durmasını sağlayan bir ‘toprak fabrikası’ bulunacak ve okyanustaki mikro organizmaları kullanarak metan gazı üretecek. Fabrikanın aynı zamanda bir maden üssü gibi çalışacağı, nadir bulunan mineral ve metalleri arayacağı belirtiliyor.

Japonlar'ın 'Modern Atlantis' projesi! - Page 3

İlk ünitenin 5 yıl sonra inşa edileceği projenin yaklaşık 3 trilyon Japon Yeni'ne (yaklaşık 56 milyar 400 milyon TL) mal olması planlanıyor.

Japonlar'ın 'Modern Atlantis' projesi! - Page 4

Okyanusa sabitlenen bu şehrin depremlerden çok az etkileneceği düşünülüyor. Küreyi ve altındaki yayı yapabilmek için beton yerine bir tür reçinenin kullanılması ve endüstriyel boyutlarda 3 boyutlu yazıcılardan yararlanılması planlanıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.