Japonya dünyanın en hızlı mermi trenini test ediyor!

Japonya, 2030 yılında kullanılmaya başlanacak olan Alfa-X'in test sürüşlerine 17 Mayıs'ta başlıyor. Özel tasarıma sahip olan tren 400 km/s hıza ulaşabiliyor. Dünyanın en hızlı treni olacak olan Alfa-X ile ilgili detaylar haberimizde.

Japon demiryolu şirketi JR East, yeni hızlı treni Alfa-X’i tanıttı. Saatte 400 km’ye kadar çıkabilen tren, bu özelliğiyle dünyanın en hızlı ticari treni olacak. JR East yeni treni Alfa-X’i önümüzdeki Cuma günü (17 Mayıs), yolcusuz halde test etmeye başlayacak.

Bloomberg’in haberine göre 10 vagonlu tren önümüzdeki üç yıl boyunca Aomori ve Sendai şehirleri arasındaki demiryolu hattına geceleri test sürüşü yapacak. 

Trenin 2030 yılında resmen kullanılır hale getirilmesi öngörülüyor. 

Trenin kullanıma açılmasının önünde bu kadar uzun bir süre olması akıllara, 2027 yılında açılması beklenen Tokyo-Nagoya hattı arasındaki Shinkansen demiryolu üzerinde çalışacak başka bir hızlı tren olabileceği seçeneğini getiriyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.