Bilim & Teknik

Japonya'nın en büyük bankası robotlara emanet ediliyor!

Japon bankası Mitsubishi UFJ Finans Grubu, şubelerinde çalışmaya başlayacak olan robotları müşterilerine tanıttı.


Japon bankası Mitsubishi UFJ Finans Grubu, şubelerinde çalışmaya başlayacak olan robotları müşterilerine tanıttı. Japonya'nın en büyük bankası olan Mitsubishi UFJ'nin deneyeceği "Nao" adlı bu robotların yaklaşık 5.4 kilogram ağırlığında ve 58 santimetre uzunluğunda olduğu belirtiliyor. İnsana benzeyen robotların, Nisan ayı itibariyle bankanın bir ya da iki şubesinde denemelere başlayacağı ifade ediliyor.

1423161353_img20150205203100.jpg

Alnında kamera bulunan "Nao" adlı robot, 19 farklı dil konuşabiliyor ve müşterilerin yüzlerindeki mimiklerden ve ses tonlarından memnun olup olmadıklarını ayırt edebiliyor. Bu da Nao'ya müşterileri karşılayabilme ve onlara ne istediklerini sorabilme imkanı tanıyor. Nao, 2006 yılında Japonya telekom ve internet devi SoftBank'ın alt kuruluşu Fransız şirketi Aldebaran Robotics tarafından üretildi. Çarşamba günü ilk defa İngilizce konuşan bir müşteriyle iletişime geçen robot, İngilizce kullanarak şunları söyledi:

"Merhaba ve hoşgeldiniz. Sizi döviz alımı, ATM'ler, banka hesabı açılması veya yurtdışına para havalesi ile ilgili bilgilendirebilirim. Hangisini tercih edersiniz?"

Ayrıca Nestle şirketinin Japonya yönetimi de, yine aynı şirket tarafından üretilen başka bir robot olan "Pepper"ı, 2015 sonlarına doğru kahve makinası satışlarında kullanacağını açıklamıştı. 120 santimetre uzunluğundaki Pepper, ilk olarak Tokyo'daki SoftBank cep telefonu satış mağazasında, satış asistanı olarak çalışmaya başlamıştı.

1423161367_img20150205203003.jpg

Mitsubishi UFJ, Nao'nun bir iki teknik aksaklığın ardından, en zorlu müşterilerle bile başa çıkabileceğine inanıyor. Şirket, 2020 Olimpiyatları'na kadar robotların gerekli tecrübeye ulaşacağını ve yabancı müşterilere hizmet verebileceğini düşünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.