Joe Biden’dan çip üretimine dev yatırım

ABD Başkanı Joe Biden, çip endüstrisi için büyük bir yatırım finansmanının altına imza attı. İşte detaylar!

Joe Biden’dan çip üretimine dev yatırım

Biden Yönetimi, çip üretim endüstrisi için dijital ikizler geliştirecek bir enstitü için CHIPS Yasası finansmanı için 285 milyon dolarlık başvurular başlattı. Yatırım, ulusal güvenliği artırırken silikon tasarımını ve mühendisliğini hızlandırmayı amaçlıyor. Bu, ABD'yi gelişen bir çip üretim merkezi haline getirmeye, küresel tedarik zincirine bağımlılığı azaltmaya ve Çin üzerinde teknolojik hakimiyet kurmaya yönelik milyarlarca dolarlık çabanın bir parçası.

Dijital ikizler, zamandan ve paradan tasarruf etmenize ve verimliliği artırmanıza yardımcı olabilecek donanımın (bu durumda işlemciler) gelişmiş yazılım modelleri. Sanal klonlar, mühendislerin sorunları tahmin etmelerine ve üretim başlamadan önce tasarımları buna göre ayarlamalarına olanak tanıyor. Otomobil endüstrisi ve Uzay Kuvvetleri (uydu simülasyonları için) de bu teknolojiyi kullandı.

Joe Biden’dan çip üretimine dev yatırım - Resim : 1

Joe Biden’dan çip üretimine dev yatırım

Ticaret Bakanlığı yapay zekanın da rol oynadığını söylüyor. "Dijital ikiz tabanlı araştırma, yeni ABD çip geliştirme ve üretim konseptlerinin tasarımını hızlandırmaya ve kapasite planlamayı, üretim optimizasyonunu, tesis yükseltmelerini ve gerçek zamanlı süreç ayarlamalarını iyileştirerek maliyetleri önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olmak için yapay zeka gibi yeni ortaya çıkan teknolojilerden de yararlanabilir.”

Finansman, 2022 CHIPS Yasası'nın yarı iletken Ar-Ge'sine ayrılan 39 milyar doların bir parçası. ABD halihazırda CHIPS Yasası kapsamında üretim teşviklerinde milyarlarca dolar dağıtmıştı; bunların arasında Samsung'a 6,4 milyar dolar, TSMC'ye 6,6 milyar dolar, Micron'a 6,1 milyar dolar ve Intel'e 8,5 milyar dolar da vardı. Ancak Bloomberg, bunun gibi Ar-Ge finansmanının, Biden Yönetiminin yurt içinde geliştirilen silikon inovasyonunu teşvik etme ve tedarik zinciri kapanmalarının ABD ekonomisinin ve ulusal güvenliğin bazı kısımlarını durdurduğu senaryolardan kaçınmaya yönelik uzun oyununun en önemli parçası olabileceğini belirtiyor.