Jüpiter büyüklüğünde yeni bir gezegen keşfedildi!

Gök bilimciler, beyaz cüce simli yıldızın yörüngesinde dönen dev bir gezegen keşfetti.

Jüpiter büyüklüğünde yeni bir gezegen keşfedildi!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) basın açıklamasına göre; ölen bir yıldız olan ''beyaz cüce''nin yörüngesinde dönen dev bir gezegen keşfedildi.

Jüpiter büyüklüğünde yeni bir gezegen keşfedildi!

NASA geçtiğimiz gün bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan bu açıklamada uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından WD 1856+534 kod isimli beyaz cüce'nin yörüngesinde Jüpiter büyüklüğünde yeni bir gezegen keşfedildi. Keşfedilen bu gezegen WD 1856 b olarak adlandırdı.

Üçlü bir yıldız sistemine ait olduğu belirtilen Beyaz cüce WD 1856+534, gök bilimcilerin yapmış olduğu hesaplamalara göre yaklaşık olarak 10 milyar yıl yaşında.

Jüpiter büyüklüğünde yeni bir gezegen keşfedildi! - Resim : 1

WD 1856 b olarak adlandırılan bu gezegenin, Dünyamızdan 80 ışık yılı uzaklıkta, Ejderha takımyıldızında yer aldığı belirtildi. Ayrıca bu gezegenin soğuk yıldızının çevresindeki dönüşünü 34 saatte tamamladığı ifade edildi.

Wisconsin-Madison Üniversitesinde görevli olan gök bilimci Andrew Vanderburg, yapmış olduğu açıklamada; "WD 1856 b, cüce yıldıza bir biçimde çok yakın ve tek parça halinde kalmayı başarmış. Beyaz cücenin oluşum süreci, yakınındaki gezegenleri imha eder, sonrasında çok yakınlaşan herhangi bir şey de genellikle yıldızın muazzam çekim gücüyle parçalanır. WD 1856 b'nin bu akıbetlerden birini yaşamadan şu an bulunduğu konuma nasıl geldiğine ilişkin hala çok sayıda soru işareti var." ifadelerine yer verdi.