Bilim & Teknik

Kafatası'ndaki kameralı anten ile internete girebiliyor! Video

Renk körü olan ingiliz sanatçı kafasına kameralı anten taktırdı!

Kafatası'ndaki kameralı anten ile internete girebiliyor! Video

İngilliz vatandaşı Neil Harbisson, renklerle sesleri ilişkilendirerek konserler veren bir güncel sanatçı. Renk körü olarak doğan sanatçı, çözümü kafatasına taktırdığı ve renkleri duyarak seçebilmesine yardımcı olan kameralı antenle buldu.

Al Jazeera'nin haberine göre; Anten üzerindeki kameradan görülen her renk, Harbisson’ın hissettiği ve duyduğu titreşimlere çevriliyor. Bir süre sonra ise renkler seslere, resimlerse bir şarkıya dönüşüyor. Başlangıçta bu durumun çok kaotik ve kafa karıştırıcı olduğunu belirten Harbisson, beş ay içinde beyninin seslere alıştığını söylüyor. Harbisson, kendisini "ilk insan cyborg" yani insanla robot arası canlı olarak tanımlıyor.

1415466982_img20141108191139.jpg

Harbisson’ın ilk  kez 10 yıl önce kullandığı cihaz, zaman içerisinde geliştirilerek renkleri görme işlevinden daha fazlasını yapar hale geldi. Kafatasıyla internete bağlanan Harbisson, dışarıdan gelen her türlü bilgiyi de alabiliyor. Telefon aramalarını veya çalan bir şarkıyı kafasının içinden duyabiliyor. Kafatasını deldirmek için doktorunu ikna etmek zorunda kalan Harbisson, dünyada benzeri olmayan cihazıyla zorluklar da yaşıyor.

Havalimanlarındaki güvenlik görevlileri, çoğu zaman Harbisson’ın geçişine izin vermiyor. Ancak genç sanatçı, bu sorunu antenini pasaportuna kaydettirerek çözdü: “Havaalanlarında çalışanların benden gerçekten nefret ettiği durumlar yaşadım. Antenimi, vücudumun bir parçası olarak kabul etmeleri konusunda İngiltere hükümetine ısrar ettim. Sonunda kabul ettiler. Şimdi pasaportumda da kayıtlı ve bu sayede seyahat edebiliyorum.”

Harbisson’ın karşı karşıya olduğu en önemli risk ise hacklenmek. İngiliz sanatçı, herhangi bir koruyucu duvarın olmadığı anten sayesinde insanların kafasının içerisine girebileceğini söylüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.