Bilim & Teknik

Kahramanmaraşlı girişimci mobil güneş enerjisi santrali geliştirdi!

Kahramanmaraş'ta bir iş adamı, gezici mobil güneş enerji sistemi ve paneli geliştirdi!


Kahramanmaraşlı Bilal Kılıçaslan, güneşi takip eden güneş enerjisi ve mobil güneş enerjisi sistemi yaptı. Uzun yıllardır elektrik enerjisi sistemleriyle uğraşan Kılıçaslan, devletten yarı yarıya destekli mobil güneş enerji sistemini hazırladı. 

10 kişilik ekiple çalışan Bilal Kılıçaslan 24 panelli tasarladığı güneş enerjisi panelini 64 bin liraya üretti. Destek bekleyen Kılıçaslan, ürettiği sistemin 30 yıl garantisi olduğunu da belirtiyor. 

Kılıçaslan, Biz Kahramanmaraş Küçük Sanayi Sitesi’nde bir esnafız. Biz istedik ki farklı bir şeyler yapalım ve farklı işler yaptığımıza da inanıyoruz. Hareketli trekking sistemi dediğimiz ve kendi ekseninde 360 derece dönebilen yine gezici mobil solar sistemini tasarladık. Bu sitemi bizden Tarım İl Müdürlüğü istedi ve biz de yaptık. Tüm insanlara hizmet amaçlı sunmak istiyoruz. Biz bu sistemleri Kahramanmaraş’ta daha büyüklerini yapabileceğime inanıyoruz.

Devlet büyüklerimizden ve iş adamlarımızdan bize destek olmalarını istiyoruz. Hem hareketli hem de seyyar görevi gören bu mobil solar, özellikle bağ evlerinde arazide güneş enerjisinden elektrik üretiyor. Özellikle göçebe olan tarım işiyle uğraşanlar için, yani arıcılık hayvancılık gibi tarım işleriyle uğraşanlar için çok avantajlı bir sistemdir. Bu yaptığımız ürünü 64 bin 700 lira olarak sattık. Bu sistemi adetli olarak yaparsak 50 bin liraya kadar fiyat çekilebilir. Bu sistemi kuran bir yer 30 yıl elektrik parası ödemeyecek. Yani 30 yıl garantisi var. Yazın elektrik, kışın da kalorifer olarak kullanabilecekler. diyor.

Yorumlar
İrfan beygözlü
Helal olsun hemşerilerime Ahir dağının teoesinede yapmak lazım
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.