Bilim & Teknik

Kara delik ile ilgili 'çığır açacak gizem' bugün açıklanacak!

Bilim insanları, 10 Nisan'da tüm dünyada eş zamanlı olarak gerçekleştirecekleri basın toplantısı ile çığır açacak gizemli bir duyuru yapacaklarını açıklamışlardı. Henüz resmi bir açıklama gelmese de, duyurunun 'kara delik' ile ilgili olduğu düşünülüyor.

Kara delik ile ilgili 'çığır açacak gizem' bugün açıklanacak!

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Güney Gözlemevi bir basın duyurusu yaparak 10 Nisanda çığır açacak gizemli bir buluşla ilgili açıklama yapacaklarını bildirmişti. Resmi olmasa da duyurunun bir 'kara delik' ile ilgili olduğu düşünülüyor.

Kara delik ile ilgili 'çığır açacak gizem' bugün açıklanacak!

Avrupa Güney Gözlemevi, bugün yapacağı duyurunun, ABD Ulusal Bilim Vakfının 2012'de bir kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Olay Ufku Teleskobu (Event Horizon Telescope-EHT) tarafından elde edilen ilk sonuçlarla ilgili olduğunu belirtti.

Çığır açacağı dile getirilen gizemli duyuru ile, ilk kez bir kara deliğin fotoğrafının kamuoyuyla paylaşılacağı tahmin ediliyor. Konu hakkındaki duyururun bugün yapılacak olan bir basın toplantısı ile tüm dünyaya duyurulacağı bildirildi.

Bu önemli toplantıda açıklanacak bulguların astrofizik açısından bir dönüm noktası olabileceği belirtiliyor. Zira kara deliklerin çevresi evrendeki en tehlikeli yerlerden biri olarak gösteriliyor ve kendisine yaklaşan yıldızları, gezegenleri, gaz bulutlarını ve her çeşit elektromanyetik radyasyonu geri döndürülemez şekilde yuttuğu biliniyor.

İzafiyet Teorisine katkı sağlayabilir

Reuters’in haberine göre Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezindeki, Event Horizon Teleskopu Direktörü Astrofizikçi Sheperd Doeleman, "Bir kara deliğin fotoğrafını çekmek vizyoner bir proje. Bu projede uluslararası çapta 200 ortaklığa sahibiz" dedi. Projede görevli bilim insanlarından biri olan Dimitrios Psaltis ise yapılan araştırmanın Albert Einstein'ın izafiyet teorisine katkı sunacağını savundu. Teorinin, 1915 yılında yer çekimi kanunlarıyla diğer doğal güçlerin arasındaki ilişkiyi açıklamak için oluşturulduğu biliniyor.

Nefeslerimizi tutarak beklediğimiz duyuru ile ilgili ayrıntılar geldiğinde, siz değerli okuyucularımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.