Neden kara kutu deniyor?
Aslında havacılık endüstrisi ve resmi uçuş terminolojisinde bu cihazlara ‘kara kutu’ denmiyor. Resmi adı ‘Flight Recorder (Uçuş Kaydedicisi)’ veya ‘Flight Data Recorder (Uçuş Verileri Kaydedicisi)’ şeklinde. Ama buna rağmen medyada ve gayriresmi kullanımda ‘kara kutu’ şeklinde anılmaya devam ediliyorlar. Rengi ise siyah değil turuncu.

Turuncuya boyanmasının nedeni ise herhangi bir kaza sonrası bulunmasının kolaylaştırılması. Çelik ve titanyum kara kutular, yangına dayanıklıdır. Su geçirmezler. Ve saatte 500 kilometre hızla yere çarpmaya dayanıklıdırlar. Birçok kara kutu, uçağın çarpma anında çarpmadan en son etkilenen bölümü olduğu için kuyruk bölümüne monte edilir

Kara kutunun içinde ne var?
Aslında kara kutu iki kutudan oluşuyor. Birinde kokpitteki konuşmalar, her türlü gürültü ve ses kaydediliyor, diğerine ise uçuş bilgisi (uçağın hızı, yüksekliği, yönü, yakıt seviyesi, hidrolik basıncı ve diğer yüzlerce ölçümün bilgileri) kaydediliyor.

Bu konuşmalarda neler var?
Pilotların aralarındaki ve uçuş ekibiyle konuşmaları, havanın durumu, kokpitten video görüntüsü.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.