30 yıllık süre boyunca TAI, Sikorsky'a yapılacak ihracat kapsamında eşit sayıda temel S-70i BLACK HAWK uçağının da teslimatını gerçekleştirecek. Sikorsky ve TAI, Sikorsky tarafından Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika'daki yeni pazarlara S-70i uçak satışının desteklenmesi kapsamında ortak bir pazarlama ekibinin oluşturulmasına yönelik görüşmelerini sürdürüyor. Sikorsky Başkanı Dan Schultz şu ifadeleri dile getirdi:

'Sonuçlandırılmış anlaşmalar, Türk endüstrisiyle uzun yıllar sürecek önemli ve oldukça işbirlikçi sanayileşme ortaklığının başladığına işaret etmektedir. Sikorsky çok rollü helikopteri seçtikleri için Türkiye Cumhuriyetine teşekkür ediyoruz ve bu üretim kapasitesinden ötürü Türk endüstrisini tebrik ediyoruz.'

2016 yılının son yarısında Sikorsky, montaj hattının oluşturulabilmesi ve T 70 uçak üretimine başlayabilmesi amacıyla TAI'ye mühendislik verilerini sağlayacak. Sikorsky, hattı başlatabilmek için 2018 yılı itibariyle TAI tarafından montajı yapılacak beş adet uçağı set halinde teslim edecek. İlk Türk yapımı T 70 uçağı, 2021 yılında Türk Hükümetine teslimat açısından belgelendirilmiş ve onaylanmış olacak. TAI, tüm uçak gövdesi yapıları ve kompozit rotor kanatlarını içerecek şekilde üretim kapsamını nihai montaj ve test aşamasının ötesine geçirerek kademeli olarak geliştirecek.

TAI'nin çalışma kapsamına ilaveten Sikorsky ortak girişimi olan Alp Havacılık, dinamik bileşenlerin ve uçuş kontrollerinin hassas imalatını gerçekleştirecek ve iniş takımı ve aktarma organlarının montajını yapacak. Aselsan ve Sikorsky birlikte Entegre Modüler Aviyonik Sistem (IMAS) olarak bilinen geliştirilmiş dijital kokpit geliştirecek ve Türk Motor Sanayii (TEI) ise General Electric (GE) Lisansı kapsamında motor üretecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.