Bilim & Teknik

Karanlıkta, aydınlıktaki gibi net görmek artık hayal değil!

Amerikalı bilim adamları karanlıkta görmeyi sağlayan damla geliştirdi.

Karanlıkta, aydınlıktaki gibi net görmek artık hayal değil!

Amerikalı bilim adamlarının araştırması, denizin derinliklerinde, ışığın olmadığı bölgelerde yaşayan balıkların gözlerinden elde edilen, gece körlüğünün ve bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılan "Chlorin e6 (Ce6)" adlı bir kimyasalı içeren damlanın gözlere damlatıldığında, zifiri karanlıkta da görmeyi sağlayabildiğini ortaya koydu. Bilim adamları damlaya bu maddenin yanında insülin ve dimetil sülfoksid bileşiğini ekledi. 

1427706210_img20150330114712.jpg

Araştırmaya imza atanlardan biyokimya uzmanı Gabriel Licina'nın retinasına damlatılan sıvı sayesinde bilim adamının 50 metreye kadar bir alanda insan ve nesneleri ayırt edebildiği belirlendi. Birkaç saat sonra Licina'nın gözlerinin normale döndüğü ve aydınlıkta da sorun çekmediği belirtildi.

Deneylerin devam edeceğini ifade eden bilim adamları, çalışmanın gece kurtarma çalışmalarına yardımcı olabileceğini vurguladı. Çalışmaya ilişkin makale, bilim adamlarının  "Science for the Masses (Halk için Bilim)  adlı sitesinde yer aldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.