Bilim & Teknik

Kayseri'de çocuklar bilim için yarıştı

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar öğrencilerin analitik ve problem çözme becerilerini geliştiren STEM modeli, Türkiye’de Kayseri’nin öncülüğünde gelişmeye devam ediyor.


İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Fischertecnik Türkiye Distribütörü Eduplay öncülüğünde geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen “Özgün Stem Materyalleri” yarışması bu yılda 42 projenin katılımı ile gerçekleşti. 7 ortaokuldan 27, 3 liseden 7 projenin katıldığı yarışmada, 6 okul öncesi öğretmeninin hazırladığı 9 projede STEM’in okul eğitiminde kazanımlarını anlatmak amacıyla değerlendirildi. Toplam 15 okulun katıldığı yarışmada Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU projelerin hepsini tek tek inceledi. Fischertecnik eğitici oyuncak materyalleri ile hazırlanan projeler arasında güneşe göre yön çeviren evden, sensor ile açılan tek taraflı köprülere, kahve yapma makinasından, engelsiz sandalyeye kadar birçok icat yer aldı. Kazanan öğrencilere danışman öğretmenleriyle birlikte olmak üzere Avrupa turu hediye edildi. Yarışmada ortaokul seviyesinde "Günebakan Ev", lise seviyesinde de "Hidro Transport" icatları birinci olurken okul öncesi öğretmenler arası yapılan değerlendirmede "Çevre Dostu Akıllı Ev" ve "Kırmızı Başlıklı Kız ve Astro’nun Uzay Yolculuğu" ödüle layık görüldü.

1465457159_146539475420160608142752.jpg

Kayseri il Milli Eğitim Müdürlüğü ve Fischertecnik Türkiye Distribütörü Eduplay oyuncakları önderliğinde düzenlenen yarışma ile Kayseri’de STEM disiplinlerinde çalışma yapan yetenekli öğrencileri tespit ederek, araştırma ve geliştirme sonuçlarına dayalı, çözüme yönelik icat yapabilen, inovasyona açık, tutarlı düşünen bireyler yetişmesine zemin hazırlanmasının amaçlanıyor. Yarışmaya katılmaya hak kazanan projeler, daha önce her hangi bir yerde örnekleri olmayan özgün materyaller arasından seçildi. Türkiye’de ilk defa Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü ve Fischertecnik Türkiye Distribütörü Eduplay öncülüğünde gerçekleştirilmiş olan Özgün Stem Materyalleri yarışmasına geçtiğimiz yıl 30 proje yer almıştı. Bu yıl da okulların ve öğrencilerin yoğun ilgili gösterdiği yarışmada ortaokul ve lise öğrencileriyle okul öncesi öğretmenler kategorilerinde 42 proje yer aldı. Projelerden ortaokul ve lise projelerinin birincileri danışman öğretmenleri ile birlikte Avrupa Bilim Müzeleri gezisine, okul öncesi öğretmenleri de okul müdürleri ile birlikte Avrupa gezisi kazandı.

Kazananlar;

Beyazşehir İMKB Ortaokulu’ndan Bengisu Şenbaş Günebakan Ev projesi ile ortaokul kategorisinde birini oldu.

Behice Yazgan Kız Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Şerife Zobu "Hidro Transport" projesi ile lise kategorisinde birinci oldu.

Şehit İsmail Uygun Anaokulundan Öğretmen Yasemin Gürüryılmaz "Çevre Dostu Akıllı Ev" projesi ve Fatma Muhittin Tatar Anaokulu Öğretmeni Nesrin Arslan okul öncesi kategorisinde birinci oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.