Bilim & Teknik

Kendi kendini yok eden akıllı telefon ister misiniz?

Yeni çalışmalara göre yakın zamanda kendi kendini imha eden telefon ve elektronik cihazlar görebiliriz.


Uzmanlar kendini imha eden elektronik cihazlar üzerinde çalışıyorlar. Bu durumda yakın bir zamanda kendini imha eden akıllı telefon ve diğer elektronik cihazları görürseniz hiç şaşırmayın. Araştırmacılar geçici elektronik aletler üzerinde çalışmaya başladı bile.

1374577376_chips-.jpg

Yenilikçi projelerle karşımıza çıkmaya başlayan araştırmacılar, teknolojiyi son damlasına kadar kullanıyorlar. Daha önce ısıya dayanıklı ve verileri bir milyon yıl saklayabilen cam disklerin geliştirmeye başlayan araştırmacılar, şimdi de kendini belli koşullarda yok etmeye programlı çip ve elektronik aletler üzerinde çalışma başlattı.

University of Illionis’deki araştırmacılar Tufts Üniversitesi ve Northwestern Üniversitesi’nin de katkılarıyla “Born to Die” adını verdikleri bir proje başlattılar. Suyla temas halinde yok olacak bir çip tasarlamaya başlayan araştırmacılar yakın zamanda bu teknolojiyi telefonun tümüne yaymayı planlıyorlar.

Eğer bu çalışma sonuçlandırılırsa teknoloji alanında bir devrim gerçekleşecek diyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.