Kilosu 20 bin liraya satılıyor! - Page 1

Ağustos ayında dikilmeye başlanan, ekim-kasım aylarında mor renkli ve hoş kokulu çiçekler açan, 15-30 santimetre uzunluğundaki safran bitkisi, Safranbolu ilçesinde 39 çiftçi tarafından 40 dönüm alanda üretiliyor.

Kilosu 20 bin liraya satılıyor! - Page 2

Sabah erken saatlerde güneş doğmadan önce toplanan safran, kilogramı 20 bin liradan yurt içi ve dışı pazarlara gönderiliyor. Karabük Valisi İzzettin Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, safran üretiminin çok uğraş isteyen ve titizlik gerektiren bir iş olduğunu, bu nedenle üretimi artırmak için çiftçilere çeşitli destekler verdiklerini söyledi.

Kilosu 20 bin liraya satılıyor! - Page 3

Teşvik amacıyla üreticilerden safran satın aldıklarını belirten Küçük, şunları kaydetti: "Geçen yıl 23 kilogram mahsul alınan safran üretiminin bu yıl 27 kilograma çıkarılması için çalışmalar yaptık. 12 köyümüzde bulunan 39 çiftçimize safran üretimi konusunda uzmanlar tarafından eğitim verildi.

Kilosu 20 bin liraya satılıyor! - Page 4

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bağlı uzmanlarımız köylerdeki safran tarlalarında çiftçilerimizle çalışıyor. Dikiminden ürün toplama anına kadar uzmanlarımız kontrol ediyor. Gerçekten çok meşakkatli bir üretim gerektiriyor. Bir önceki yıl 20 kilogram ürün almıştık. 25 kilogramı hedefledik geçen yıl ancak 23 kilogramda kaldık. Bu yıl konuya daha fazla eğilerek hedefimizi de artırdık. 27 kilogram için her türlü altyapıyı hazırladık. Tabii doğal koşulların da uygun gitmesi gerçeği var. Umarım, her şey yolunda gider ve hedeflediğimiz ürünü alırız."

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.