Bilim & Teknik

Kıyamet ne zaman kopacak?

Birleşmiş Milletler çatısı altındaki Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) yeni yayınladığı rapora göre insanlık kıyamete doğru yol alıyor.

Kıyamet ne zaman kopacak?

Birleşmiş Milletler çatısı altındaki Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) yeni yayınladığı rapora göre insanlık kıyamete doğru yol alıyor.

Yükselen küresel sıcaklığın şimdiden tüm dünyadaki tarım, insan sağlığı ve su kaynaklarını olumsuz bir şekilde etkilemeye başladığını belirten rapora göre yaşanan etkiler zaman içinde çok daha şiddetli hale gelerek gıda stoklarını, su ve elektrik gibi kaynakları ve ekonomileri ciddi bir tehlikeye sokacak.IPCC Başkanı Rajendra Pachauri'nin yaptığı açıklamaya göre, "iklim değişikliğinin etkilerinden kimse kurtulamayacak".

1396377897_img20140401213957.jpg

Değişen yağış rejimleri ve erimekte olan buzullar nedeniyle su sistemlerinin ciddi etkilere maruz kaldığını ve pek çok balık türünün yeni sulara göç ettiğini veya neslinin tükendiğini belirten Panel, yükselen su seviyelerinin kıyı halklarını tehdit ettiğini ve eriyen buzulların açığa daha da çok sera gazı çıkmasına neden olduğunu açıkladı. IPCC'ye göre iklim değişikliğinin etkilerine ilişkin bilimsel kanıtlar 2007'den beri ikiye katlandı. Panel'in geçen yıl yayınladığı benzer bir raporda insanların küresel ısınmanın en büyük sorumlusu olduğu belirtilmiş ve politika yapıcılardan köklü değişikliklere gitmeleri istenmişti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry iklim değişikliğini görmezden gelmenin etik olmadığına işaret etse de, genel duruma bakıldığında dünya hala durumun ciddiyetini fark etmemiş gibi görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.