Bilim & Teknik

Kızıl Gezegen'de dev buz gölü!

Mars Express uzay aracının gönderdiği son fotoğraf, Mars'taki buzla kaplı Korolev Krateri'ni gözler önüne serdi. İşte detaylar!


Avrupa Uzay Ajansı'nın Mars'ta araştırmalar yapan uzay aracı Mars Express'ten Kızıl Gezegen'e ait yeni bir kare geldi. Söz konusu karede buzla kaplı Korolev Krateri yer alıyor. ESA, Korolev Krateri'nin Mars'ta iyi korunmuş kraterlere iyi bir örnek olduğu görüşünde. Aynı açıklamaya göre, krateri kaplayan şey, su değil buz!

Korolev Krateri'nin çapının 82 kilometre olduğu belirtiliyor. Kraterin yaklaşık 4 milyar yıl önce, yani iddialara göre gezegende suyun bol olduğu çağda oluştuğu tahmin ediliyor. Buna ek olarak ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA'nın sismik inceleme aracı InSight, depremölçer enstrümanını Mars yüzeyine yerleştirdi.

NASA'dan yapılan açıklamada, InSight'ın en önemli veri toplama araçlarından biri olan "İç Yapı İçin Sismik Deney Aracı"  adı verilen depremölçer cihazını, Kızıl Gezegen'in yüzeyine indirdiği belirtildi. 

Kızıl Gezegen'de dev buz gölü!

InSight proje yöneticisi Tom Hoffman, "Aracın Mars'taki etkinliklerinin zamansal seyri umduğumuzdan da iyi gidiyor. Sismometreyi güvenle yüzeye yerleştirmiş olmak hepimiz için harika bir Noel hediyesi oldu." ifadelerini kullandı.

SEIS'in ardından InSight'ın ısıölçer enstrümanı Isı Akış ve Fiziksel Özellikler İnceleme Aracı'nı (HP3) yüzeye yerleştirecek. Öte yandan ayrı bir inceleme aracına sahip olmayan Dönüş ve İç Yapı Deneyi'nin de (RISE), InSight'ın radyo dalgalarını kullanarak Kızıl Gezegen'in çekirdek tabakası hakkında veri toplamaya başladığı kaydedildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.