Bilim & Teknik

Klon sığırlar 'torun' sahibi oldu

TÜBİTAK destekli proje kapsamında kulak derisi hücresinden klonlanan ve en uzun yaşayanlar listesinde yer alan sığırlar hayatlarına Tekirdağ'da...


TÜBİTAK destekli Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi kapsamında 2009 yılında kulak derisi hücresinden klonlanan sığırlar en uzun yaşayanlar listesinde yer alıyor. Yerli boz klon sığırlar yaşamlarına Tekirdağ'daki çiftlikte sürdürüyor.

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sezen Arat, proje kapsamında birden fazla sığırın klonlandığını açıkladı. Arat, spemsiz canlı klonlama teknolojisinin ABD ve Japonya'nın başını çektiği 10 ülkede olduğunu sözlerine ekledi.

Prof. Arat'ın aktardığına göre bu teknolojiyi kullanmaya çalışan ülkelerde klon canlı 1-2 yaşında ölüyor. Bizde bulunan klon canlıların en uzun yaşayanlar listesinde olduğunun altını çizen Arat, "Doli 6 yaşında ölmüştü. Bizdeki Efe, Ece ve Ecem 8 yaşında olduğu için şu anda dünyada en uzun yaşayan klonlar sınıfına girdi. Çünkü en fazla yaşayan 10 yaş civarında bir sığırla ilgili bilimsel bir çalışma var. Bu konuda ileride olan ABD ve Japonya, bu klonların diğer hayvanlardan hiçbir farkının olmadığını dolayısıyla gıda olarak da kullanılabileceğini söylüyorlar." açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Özcan
Başarıli bir yorum olmus devamıni bekliyorum harika bir paylasim olmus ellerine saglik Panel Çit
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.