Bilim & Teknik

Kök hücreden Laboratuvar ortamında kulak ve burun üretildi!

Bilim insanları, pek çok laboratuvarda kök hücreden laboratuvar ortamında organ üretmek için çalışıyor.

Kök hücreden Laboratuvar ortamında kulak ve burun üretildi!

Bilim insanları, pek çok laboratuvarda kök hücreden laboratuvar ortamında organ üretmek için çalışıyor. İngiltere’de bu hayal başarıya ulaştı.

Bilim insanları kök hücreleri kullanarak  laboratuvar ortamında, burun, kulak ve kan damarlarını yapmayı başardı. Artık İngiltere’den şanslı birkaç hastaya laboratuvar ortamında yapılmış kan damarları, gözyaşı kanalları, soluk borusu nakledilmiş bulunuyor. Araştırmacılar yakında vücudun diğer parçalarını da insan vücuduna nakletmeyi planlıyorlar. Dünyanın ilk laboratuvar ortamında kök hücrelerden yapılmış burnunu nakletmeye hazırlanıyorlar. İngiltereli ekip daha önce kan damarları, gözyaşı kanalları ve soluk borusu yapılarında kullanılan polimer için patent aldı.

1398111411_img20140421220946.jpg

Geçen yılın sonlarında Hindistan ve Londra’da test laboratuvarlarında yapılan kulaklar için testler başladı. Bu sayede kulakları olmadan doğan insanlar için bir fırsat doğacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.