Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in sayısız ödüller kazanan filmleri arasında 2001: Bir Uzay Destanı’da var. Kazandığı akademi ödülü elbette en iyi görsel efekt ödülüydü. Filmin hafızalarda yer edinmesine neden olan en önemli tarafı, insanların uzay seyahati yapabilmesidir. Günümüzde bu olanağı Virgin Galactic firması sağlamak üzere.

Star Wars filminin dördüncü bölümünde Death Star lazer silahıyla tanıştık. Filmdeki bu lazer silah bir gezegeni yok edebilecek güce sahipti. Aradan geçen zaman içinde bu lazer silah ABD ordusu tarafından gerçeğe dönüştürüldü. Şu an taşınabilir olarak üretilen silahın adı MTHEL.

Yine Otostopçunun Galaksi Rehberi ile beraberiz. 1981’deki dizi her yönüyle günümüze ışık tutuyordu. Göründüğü üzere Douglas Adams, Wikipedia benzeri bir hizmeti Wikipedia’dan tam 20 sene önce tahmin ederek kitabında yer vermiş. Bu arada kitaplarını okumayı ihmal etmeyin.

İnsansız kara ve hava araçlarının varlığından haberdarız. Fakat komedi / bilimkurgu türündeki Short Circuit filminde insansız kara araçlarının 12 yıl önce tahmin edildiğini göreceksiniz. İlk sürümü 1998 senesinde üretilen iRobot Warrior günümüzde genellikle askeri amaçlar için kullanılıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.