Bilim & Teknik

Kuş yumurtalarına dinozorların etkisi!

Kuş yumurtalarının nasıl değişime uğradığı sonunda çözüldü. Cevap dinozorlarda! İşte detaylar!

Kuş yumurtalarına dinozorların etkisi!

Yale ve Bonn üniversiteleriyle Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nin araştırmasında, kuş yumurtalarının renklerini, yumurtalarını tamamen ya da kısmen açık yuvalara bırakan dinozor atalarından aldığını gösterdi.

Yale Üniversitesinde paleontolog Jasmina Wiemann, araştırmalarının, kuş yumurtalarının nasıl değişime uğradığı konusundaki anlayışlarını tamamen değiştirdiğini belirterek, kuş bilimcilerin iki yüzyıldır modern kuş yumurtalarında defalarca görülen renklerin etkileşime uğramadan var olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Kuş yumurtalarına dinozorların etkisi!

Kuş yumurtalarına dinozorların etkisi! - Resim : 1

Wiemann ve meslektaşlarının araştırma kapsamında dünya çapında çıkarılan 18 dinozor yumurtası kabuğu fosilini incelediği belirtildi. Çalışma sırasında kuşların çeşitli renklerde ve benekli yumurtalar yapmak için kullandığı kırmızı ve mavi pigmente, küçük ve etobur bir dinozor türüne ait yumurta kabuklarında rastlandı.

Yumurta renklerinin, kuşların yumurtlama ortamları ve kuluçkaya yatma tercihlerini yansıttığı ifade ediliyor. Bilim geliştiği sürece gizemini koruyan birçok olay örgüsü de artık rahat bir şekilde çözüme kavuşabiliyor. Bakalım ileride daha ne gibi gizemli şeyler çözüme kavuşabilecek hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.