Kuyruklu yıldızlar hakkında 10 şaşırtıcı bilgi! - Page 1

Bilim insanlarınca 4,6 milyar yıl önce ortaya çıkmış olduğu iddia edilen kuyruklu yıldızlar, aslında sanıldıkları gibi yıldız değildirler. Ayrıca gerçek yıldızlar kendi ışıklarını kendileri üretirler. Fakat kuruklu yıldız olarak andığımız şeyler ise kendi ışıklarını kendileri üretmezler, gezegenler gibi onlar da Güneş’ten kendilerine gelen ışığı yansıtırlar.


Buz, gaz ve kozmik toz karışımından oluşan bu cisimlerin, aslında Güneş ışığını yansıtan devasa buzullar olduklarını söylemek daha doğru olur. Bu nedenle kuyruklu yıldızlar, Güneş'e yaklaştıklarında daha parlak hale gelirler.

Kuyruklu yıldızlar hakkında 10 şaşırtıcı bilgi! - Page 2

Hızları saatte ortalama 30.000 km/s olan kuyrukluyıldızların çapları, ortalama olarak 750 metre ile 20 kilometre arasındadır.

Kuyruklu yıldızlar hakkında 10 şaşırtıcı bilgi! - Page 3

Kuyruklu yıldızların, Güneş’in etrafında dolanma süreleri birkaç yıl ile birkaç milyon yıl arasında değişebilir.

Kuyruklu yıldızlar hakkında 10 şaşırtıcı bilgi! - Page 4

Bazı kuyruklu yıldızlar ise küçüktür. Bu sebeple ve sadece Güneş’ten kendilerine ulaşan ışığı yansıttıklarından dolayı Güneş’ten uzak oldukları konumlarda görülmeleri oldukça zordur.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.