Bilim & Teknik

Leindenfrost etkisi nedir?

Sobalı bir evde yaşıyorsanız veya yaşadıysanız bu bilimsel terimle belki de bilmeyerek birçok defa karşılaşmışsınızdır.


Sobalı bir evde yaşıyorsanız bu bilimsel terimle belki de bilmeyerek birçok defa karşılaşmışsınızdır. Sobanın üstündeki metal kısma birkaç damla su damlattığınızda suyun küre şeklinde oradan oraya fırladığını, bu sırada küçüldüğünü gözlemlediyseniz, işte bu olayın bilimsel ismi tam olarak "Leidenfrost Etkisi" dir.

Bu etkinin varlığı ilk defa Johann Gottlob Leidenfrost tarafından ileri sürülmiş ve araştırılmıştır. Leidinfrost'a göre bir sıvı kaynama noktasından yüksek bir yüzeye damlatıldığında yüzeye yapışmak yerine temasa en yakın noktası buharlaşarak damla halindeki sıvının altında boşluk oluşturarak damlacığı yüzeye dokunmayacak kadar yüksekte tutar ve bu sayede damlacık sıcak yüzeyde sürtünmenin çok düşük olduğu ortam dolayısıyla hızlı bir biçimde kayar.

1404737332_img20140707003821.jpg

Yukarıdaki çizimde gördüğünüz damlacık, sıvının kaynama noktasından yüksek bir sıcak yüzeyde bulunuyor. Sıvı sıcak yüzeyin etkisiyle tabandan buharlaşırken gaz fazına geçen sıvı kaynamada olduğu gibi kendi sıvısının içinden değil, sıvının alt yanlarından dışarıya çıkıyor. Bu sırada sıvı damlacığı yaklşık 0,2mm yüksekte duruyor ve sıcak yüzey üzerinde serbest hareket ediyor.

Bu etki sayesinde elinizi ıslattığınızda sıcak yüzeylere çok kısa süren bir dokunuşunuz elinizin zarar görmeden kurtulmasına yardımcı olur. Örneğin çok sıcak bir ütünün altına elinizi kuru olarak anlık temas ettirirseniz zarar görebilirsiniz fakat elinizi ıslattıysanız eliniz zarar görmeyecektir.

Leidenfrost etkisini inceleyebileceğiniz bir videoyu aşağıdan bulabilirsiniz.


Aşağıdaki videoda ise TV den tanıdığınız Efsane Avcıları yani Mythbusters' ın yaklaşık 450 derece sıcaklıktaki erimiş kurşuna ellerini soktukları bölümü izleyebilirsiniz. Videodaki deneyi asla yapmamanızı öneririz, hatalı bir durumda tüm elinizi veya parmaklarınızı kaybedebilirsiniz.

http://www.ilgincbirbilgi.com

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.