Çadır Paraşüt

Leonardo’nun tasarladığı paraşüt, ara tabanlı bir piramit şeklindedir. Deliksiz “kalın yün kumaştan yapma bir çadır” diye tarif ettiği büyük bir bez kullanılması öngörülmüştür. Ölçüleri 12 kulaç (aşağı yukarı 7.20 metre) uzunluk ve 12 kulaç yükseklik şeklinde tasarlanmıştır. Leonardo bu paraşütü kullanan bir insanın, yüksek bir yerden aşağıya atlayabileceği ve yaralanmayacağı kanaatindedir.

Bilyeli Rulman

Leonardo’nun geliştirdiği rulman tekniği, bilyeli rulmanlarla ilgili çizimleri özellikle dikkati çeker.

Bir teknik ressam ustalığıyla çizilen bilyeli rulman tasarısı modern makine sanayiinde sürtünmeyi azaltmak amacıyla yaygın bir kullanımı olan bilyeli rulmanın atası niteliğindedir.

Makine İnsan(Robot)

Leonardo’nun en çarpıcı tasarımlarından biri de halat ve makara sistemi vasıtasıyla hareket eden “insan benzeri makine” idi (günümüzün robotu). Leonardo insanın anatomik yapısından hareketle, onun mekanik bir karşılığını çizmiş ve insanın organlarını hareket ettirişini, mekanik parçalarla gerçekleştirmeye çalışmıştı. Ama sinirler ve kasların işlevini Leonardo’nun tasarımında halatlar ve zincirler üstleniyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.