Bilim & Teknik

Los Angeles’i susuzluktan kurtarmak için ilginç bir yöntem kullanıldı [video]

Buharlaşmaya karşı Sylmar Barajı’na 96 milyon plastik top bırakıldı.

Los Angeles’i susuzluktan kurtarmak için ilginç bir yöntem kullanıldı [video]

Yetkililer, son yılların en şiddetli kuraklığını yaşayan ABD’nin California eyaletine bağlı Los Angeles kentinin susuzluk sorununu çözebilmek için ilginç bir yöntem geliştirdi. Los Angeles’a su sağlayan Sylmar Barajı’na 96 milyon plastik top bırakılarak barajın üstü örtüldü. Belediye Başkanı Eric Garcetti kuraklık nedeniyle susuzluk tehdidiyle karşı karşıya bulunan kente su sağlayan barajlardaki suyun buharlaşarak boşa gitmesini önlemek amacıyla toplam maliyeti 34.5 milyon doları bulan "gölge topu" projesi başlattıklarını açıkladı.

1439446272_20150812145430801893.jpg

Her biri 36 cent’e mâl olan toplar, buharlaşmayı yüzde 85 ila 90 arasında önleyecek. Bu toplar aynı zamanda güneşin neden olduğu zehirli kimyasal reaksiyonların oluşmasının önüne geçerek suyun kirlenmesini engelleyecek. Toplar ayrıca suyu toz, kimyasal maddeler ve yabani hayvanlar gibi dış etkenlere karşı da koruyarak kirlenmeyi azaltacak.

Belediye yetkilileri 34.5 milyon dolara mal olan “gölge topu” projesinin buharlaşmayı önleyen diğer yöntemlerden en az 250 milyon dolar daha ucuza mal olduğunu açıkladı.

Video linki: YouTube 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.