Bilim & Teknik

Mamut klonlama gerçek mi oluyor?

Amerika’da bir mamuta ait 60.000 yıllık kalıntı bulunması, bilim dünyasını mamut klonlama konusunda umutlandırdı.

Mamut klonlama gerçek mi oluyor?

Amerika’nın Texas eyaletinde bir fabrikanın çakıl kuyusunda 60.000 yıllık yünlü mamut iskeleti bulundu. Buz devrine ait olduğu tahmin edilen iskeletin neredeyse tamamı yeryüzüne çıkarıldı. 2.7 metre uzunluğunda bir iskelete sahip olan mamutun dişi olduğunu tahmin eden paleontologlar, iskeletin bilimsel çalışmalara büyük katkı yapacağı görüşünde.

1409249361_img20140828210355.jpg

Kalıntının bulunduğu fabrikanın sahibi Marty McEwen, kendi fabrikasının arka bahçesinde onbinlerce yıllık bir canlı kalıntısı bulmanın kendisi için çok büyük bir heyecan olduğunu söyledi. Çalışmayı yürütecek bilim insanları, iskelet üzerindeki çalışmalar tümüyle bittiğinde bilimin tüm ezberlerinin bozulacağını savunuyor.

Nesli tükenen mamutları DNA çalışmalarıyla klonlamak için yapılan çalışmalar için de büyük önem arz eden buluntunun, şu ana kadar görülen en eski mamut kalıntısı olduğu tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda 43.000 yıllık bir mamut kalıntısı Sibirya’da bulunmuştu.

Kaynak: Ntv

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.