Mars hakkında hiç duymadığınız en ilginç bilgiler - Page 1

Uzay hakkında geçmişten günümüze birçok araştırma yapan insanoğlu, bunun temeline ise daima Mars gezegenini koymuştur. Dünya haricinde herhangi bir gezegende yaşamın olup olmadığı, daha doğrusu yaşam için gerekli ortamın bulunup bulunmadığı konusu her zaman merak edilmiştir. Bu kapsamda çalışmalarını yürüten birçok ülke olmakla beraber, en başarılı sonuçları ABD elde etmiştir. NASA’nın Mars, diğer bir adıyla da Kızıl Gezegen hakkında yaptığı çalışmalar, günümüze bazı önemli bilgileri sunmaktadır. Bahsi geçen gezegen hakkında belki de daha önce hiç duymadığınız en ilginç bilgileri sizler için bir araya getirdik. İşte Mars hakkında hiç duymadığınız en ilginç bilgiler!

Mars hakkında hiç duymadığınız en ilginç bilgiler - Page 2

Mars'a Kızıl Gezegen denilmesindeki temel nokta, pas gibi bir tozla kaplı olmasından ileri gelmektedir.

Mars hakkında hiç duymadığınız en ilginç bilgiler - Page 3

Güneş sisteminin bilinen en büyük kum fırtınaları, yine bu gezegende yaşanmaktadır. Ayrıca bu fırtınalar aylar boyunca sürebilmektedir.

Mars hakkında hiç duymadığınız en ilginç bilgiler - Page 4

Evrenin en yüksek dağı, Mars'ta bulunan ve sönmüş bir volkanik dağ olan Olympos dağıdır. Dağın yüksekliği 26 bin 400 metredir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.