Bilim & Teknik

Mars keşif aracı ile bağlantı kesildi

NASA yaptığı açıklama ile Mars'ta bulunan keşif aracı Opportunity ile bağlantılarının kesildiğini duyurdu.

Mars keşif aracı ile bağlantı kesildi

Mars'ta mayıs ayının sonundan bu yana etkili olan toz fırtınasının büyüyerek, kızıl gezegenin 4'te 1'ini kapladığı açıklandı. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin NASA, yaşanan fırtına yüzünden Mars keşif aracı Opportunity ile irtibatın kesildiği bildirildi.

NASA'dan yapılan açıklamada, uçuş kontrolörlerinin, devasa toz fırtınasının yayıldığı gezegende görevli Opportunity'den dün geceden bu yana bildirim alamadığı kaydedildi. Kontrolörler, Opportunity ile bataryasının yeniden dolması için gerekli güneş ışığını görene kadar temas kurulamayabileceğini, bunun günlerce sürebileceğini ifade ediyor.

Opportunity 2004 yılında Mars'a iniş yaptı

"Mars Exploration Rover-B" (Mars Keşfi Aracı-B) ya da "MER-B" olarak da adlandırılan Opportunity, NASA'nın Mars keşif aracı programının parçası olarak 7 Temmuz 2003'te uzaya fırlatılmış, 25 Ocak 2004'te Mars'ta Meridiani Planum Platosu'na inmişti.

Bir golf aracı büyüklüğünde olan Opportunity, aslında 90 Mars günü süreceği düşünülen bir görev planlaması ile 2004 yılının Ocak ayında Mars’a inmeyi başardı. Ve 16 Şubat 2018 tarihi itibarı ile de 5.000’inci Mars gününe ulaşmış oldu.

Yorumlar
Yorumcu
Demekki teknolojileri düşündüklerindende ileride yapılmış kendileri bile tahmin edememişler apple in cihazları bile senelerce çalişiyor...
Cevapla
misafir
çalışmayacak demiyor ki.. güneş enerjisi ile çalışıyor. güneşi görünce yeniden çalışacak..
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.