Bilim & Teknik

Mars'a helikopter gönderilecek

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Mars gezegenine helikopter göndermeyi planladığını açıkladı.

Mars'a helikopter gönderilecek

NASA, kızıl gezegen Mars'a mini bir helikopter gönderecek. Bir beyzbol topu büyüklüğünde tasarlanan helikopterin ağırlığının 1,8 kg olması planlanıyor.Böylece daha önce balon gibi havadan daha hafif uzay araçları gönderildiği için NASA ilk defa bir gezegene doğrudan 'havadan daha ağır' bir araç göndermiş olacak.

Dört yıl boyunca üzerinde çalışılan helikopter, Dünya'nın atmosferinden 100 kat daha ince olan Mars'ın atmosferi için özellikle tasarlandı. Mars helikopteri, NASA'nın 2020'de Mars'a fırlatılacak aracıyla buluşacak.

1980'lerde Sovyetler Birliği'nden bilim insanları Venüs gezegeninin atmosferine iki balon fırlatmıştı. O zamandan bir gezegenin yüzeyinden hiçbir hava aracı bir başka gezegene doğru yola çıkmadı.

10 kat hızlı pervaneler

NASA'nın tasarladığı helikopterin pervaneleri Dünya'daki bir helikopterden 10 kat daha hızlı olacak. Bir pilotu olmayacağı için bu helikopter daha çok bir drone gibi olacak.

NASA yetkilileri her ne kadar bu projeyi riskli olarak görse de başarılı olması takdirinde uzay ve Mars'a yönelik keşif çalışmaları açısından devrim niteliğinde olacağını kaydediyor.

NASA konuyla ilgili olarak hazırladığı bir demo videosunda aracın nasıl görünebileceği ve ne gibi özellikleri olduğunu gösteriyor. İşte o video:

Yorumlar
İ.G.
İyi ki Mars'ın az da olsa atmosferi var. Yoksa orada helikopter işe yaramayacaktı. İnsanoğlunun acınacak durumu var. Hala ilkel teknoloji dışında yeni fikirler üretemedikleri için madde püskürtmeli uçan araçlardan başka alternatifleri yok. Benim şahsi fikrimce madde püskürtmeyen uçan araçlar yapılabilir. Yakın tarihlerde bu dediğim gerçek olabilir. Neden olmasın, bekleyelim.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.