Bilim & Teknik

Mars'a isminizi göndermek ister misiniz?

NASA’nın 2020'deki Mars görevi için ‘İsmini Mars’a Gönder’ projesine en büyük ilgiyi gösteren ülke Türkiye oldu. Marsa'a isminizi nasıl göndereceğinizi bu haberimizde anlatıyoruz.


NASA 2020'deki Mars görevi için başlattığı ‘İsmini Mars’a Gönder’ projesi birçok ülkeden yoğun ilgi gördü. En büyük ilgiyi gösteren ülke ise Türkiye oldu.

Mars'a isminizi göndermek ister misiniz?

NASA 2020'deki Mars görevi için başlattığı proje sosyal medyada büyük ilgi çekti. NASA'nın başlatmış olduğu 'İsmini Mars'a Gönder' kampanyasına en fazla katılım gösteren ülkeler sıralamasında Türkiye, birinci sırada yer aldı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2020 yılında Güneş sistemindeki en yakın komşumuz olan Mars'a yeni bir Rover uzay aracı gönderecek. Uzay meraklılarını bu görevin içine isimleri ile dahil etmek isteyen NASA, Send Your Name to Mars (İsmini Mars'a Gönder) adlı bir kampanya başlattı.

Bu kampanya sayesinde hazırlanan web sayfasını ziyaret edenler formu doldurduktan sonra isimleri gidecek uzay aracının içine yerleştirilecek olan çipe yazılacak. Formun doldurulmasından sonra 2020'deki Mars görevi için temsili bir biniş kartı veriliyor. Kartın şekli aynı uçak biletlerini benzetilerek tasarlanmış,

Başvuru için son tarih 30 Eylül

NASA, Mars 2020 isimli projesinde geliştirdiği insansız izci aracıyla, kızıl gezegende eski mikrobik yaşam formları arayacak. 2012 yılında Mars'a inen Curiosity uzay aracının devamı niteliğinde geliştirilen ve 2020'nin Temmuz veya Ağustos ayında uzaya gönderilmesi beklenen yeni araç, aynı zamanda Mars arazisinde yüzey altı ve üstünde taş ve toprak örnekleri toplayacak.

Kayıtlar 30 Eylül'e kadar sürecek. Siz de Mars'a isminizi göndermek isterseniz NASA'nın sitesine girip basit bir formu doldurmanız yeterli. 

Yorumlar
Ayla & Hümanur
Sonsuz kankalar isimlerinin Mars a gönderilmesini istiyor :)
Cevapla
Beliz Seda Asya
sonsuz knklık:D
Cevapla
isa paköz
marsa ismimi gönder
Cevapla
Memo
Gerek yok.
Cevapla
Kullanıcı
Resim üzerindeki haber başlığının Marsa'a değil Mars'a olması gerekir :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.