Bilim & Teknik

Mars'a yapılan yolculuğa üç Türk katılıyor

Mars'a gerçekleşecek seyahatlere üç Türk başvuru yapıyor.

Mars'a yapılan yolculuğa üç Türk katılıyor

Mars gezegeni daha tam keşfedilmeden seyahat planları yapılmaya başlandı. Hollanda'da bulunan "Mars One" örgütünün, 2023'te Mars'ta kurmayı planladığı kolonide yaşamak için şimdiye kadar 20 binden fazla kişinin başvuruda bulunduğu bildirildi.

Örgüt'ün yaptığı açıklamaya göre, 100 farklı ülkeden 20 bin kişi projeye katılmak için başvurdu. Yanlış duymadınız! Hatta bu başvurular arasında 19 ile 24 arasında değişen 3 Türk vatandaşı da bulunuyor.

1367328424_original.jpg

Örgüt iki yıl elemeden sonra 24 astronot adayını seçecek. Ayrıca seçilmeyi başaran adaylar, dörder kişilik gruplara ayrılacak ve Mars'taki yaşam koşullarına alışmaları için 8 yıllık bir eğitimden geçirildikten sonra orda yaşamayı öğrenmek için elektronik araçların tamiri ve tıbbi müdahaleler konusunda da eğitim görecekler.

İlk ekip Nisan 2023'te Mars'a gidecek ve yine halk oylaması ile belirlenecek. Diğer 5 grubun da 2 yıl arayla Mars'a gidip yerleşeceği söyleniyor. Mars One, 2016'dan itibaren Mars'a uydular, yaşam üniteleri, araçlar, yedek parçalar göndermeye başlayacak. Sadece ilk ekibin Mars'a gönderilmesi 6 milyar dolara mal olacak.

Tüm bunlar hayal gibi görünüyor ancak bakalım zamanla gerçek olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.