Bilim & Teknik

Mars'ta oksijen varmış

Araştırmacılar Mars'ta milyarlarca yıl önce oksijen olduğunu keşfetti.


Uzmanlar Mars’ta araştırmalarına devam ederken yeni bilgiler gemleye devam ediyor. Yeni gelen bilgilere göre Mars’ın atmosferinde 4 milyar yıl önce oksijen bulunuyormuş.

Mars’a gönderilen araştırma robotlarının yaptığı kaya incelemelerinden bu sonuca varan araştırmacılar, Mars kayalarında görülen oksitlenmeden oluştukları dönemde havada yoğun miktarda oksijen bulunduğu, gezegenin sıcak ve nemli olduğunu düşünüyorlar.

1371797077_mars.jpg

Dünya’daki atmosferin oksijen açısından zenginleşmesinden milyarlarca yıl önce Mars atmosferinin bol oksijen içerdiğini belirten uzmanlar, oksiijenin sudan fotoliz yoluyla ayrıştığı, su buharının da güneşten gelen radyasyonla hidrojen ve oksijen oluşumuna yol açtığını düşünüyorlar.

Şu anda Mars atmosferinde yüzde 95 karbondioksit, çok az azot ve argon gazı ile eser miktarda oksijen ve su buharı bulunuyor.

Yorumlar
Misafir
MARS,A BİR İKİ...HADİİİ DOLMUŞ KALKIYOR. GİDEN BİR DAHA GERİ GELMİYOR. BURASI MUŞTUR..PARDON MARS,TIR HAVASI HOŞTUR. GİDEN GELMİYOR ACEP NE İŞTİR..??
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.